Dom samowystarczalny

Budując taki dom, mamy na celu, aby wykorzystał on jak najmniej energii ze źródełko innych, niż odnawialne. Ma on być w większej części samowystarczalny energetycznie. Wiąże się to z większym wkładem inwestycyjnym podczas budowy, ale procentuje to prawie „zerowymi” kosztami utrzymania takiego domu w kolejnych latach użytkowania. Instalacja domu samowystarczalnego energetycznie koncentruje się przede wszystkim na obniżeniu kosztów zaopatrzenia domu w prąd elektryczny oraz energię grzewczą. 
Nasłonecznienie w naszym kraju wynosu średnio około 1000 kWh/m2/rok. Przy pomocy fotoogniw wytwarzamy energię elektryczną, która możemy wykorzystać do ogrzewania wody, gromadzenia energii w akumulatorach oraz użytkować na własne potrzeby, a nadwyżkę oddawać do sieci energetycznej.
Wiąże się to z przygotowaniem odpowiednich projektów i dokumentacji oraz podpisaniem odpowiedniej umowy z dostawcą energii elektrycznej. Dzięki temu możemy przesyłać wygenerowane nadwyżki energii do sieci i odbierać je w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na prąd. Przy odpowiednim zbilansowaniu instalacji fotowoltaicznej pozwala nam to zachować niezależność energetyczną, przynajmniej pod względem finansowym.  

Mamy wtedy wymieniany licznik na 2-kierunkowy, tzn. taki, który liczy energię pobraną i oddaną. W przypadku mikroinstalacji mniejszej (do 40kW) obowiązuje uproszczony system podłączenia do sieci energetycznej.
Idealnym rozwiązaniem byłby dom, który sam produkowałby tyle energii, ile zużywa. Najlepszym rozwiązaniem jest w takim wypadku połączenie instalacji fotoogniw z inwenterem hybrydowym                       i bankiem energii. Do ogrzewania najlepiej wykorzystać maty lub promienniki na podczerwień.

 

Dla czego warto

System, dzięki któremu dom stanie się samowystarczalny pod względem zaopatrzenia w energię, a system będzie całkowicie bezobsługowy. Dom wyposażony w instalację fotowoltaiczną, wytwarzającą z darmowej energii słonecznej energię elektryczną, oraz w ogrzewanie elektrycznymi foliami grzewczymi. Nadwyżka wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną energii była wystarczająca do tego, żeby pokryć koszt energii odebranej z sieci. 

 

Domy bez rachunków 

Naszą ofertę domów samowystarczalnych energetycznie kierujemy do Naszych klientów. W portfolio posiadamy szereg realizacji wykonanych w lokalizacjach Nowy Tomyśl, Zbąszyń oraz Wolsztyn. Współpracujemy z inwestorami prywatnymi oraz deweloperami, którym zależy na podnoszeniu standardu oferowanych nieruchomości.
Klientów zainteresowanych możliwością wykonania instalacji domu samowystarczalnego energetycznie zachęcamy do kontaktu. Instalację możemy wykonać w obiektach nowo wznoszonych oraz modernizowanych.

Rachunek wyniósł zero

Dom można uznać za samowystarczalny energetycznie. Instalacja fotowoltaiczna jest w pełni bezobsługowa, obecność folii grzewczych niemal niezauważalna, a w domu przez całą zimę było ciepło, nie brakowało też ciepłej wody do mycia.

Bilans energii

Bilans wynika z tego, że operator sieci ponosi koszty przesyłu i magazynowania energii – opłaty z tego tytułu nie są już pobierane od prosumenta (za ilość energii przez niego wprowadzonej i bilansującej się z nią odebranej).

Ogrzewanie

Działanie folii grzewczej powoduje równomierne rozgrzewanie podłogi, ścian lub sufitu, które emitują wtedy ciepło do pomieszczenia w postaci promieniowania podczerwonego – tak jak każde ogrzewanie płaszczyznowe (także wodne podłogowe).

Ciepła woda

Podgrzewana dzięki energii dostarczanej przez instalację fotowoltaiczną.

Sterowanie

Do kontrolowania działania ogrzewania elektrycznego wystarczają proste termostaty.

Kontakt

    Nasze dane kontaktowe

    TOM-EL

    Usługi Elektro-Teleinformatyczne

    Adres

    ul. Sportowa 30,
    64-360 Zbąszyń,

    Telefon

    606 172 545