Ogrzewanie matami na podczerwień

Ogrzewanie matami grzewczymi na podczerwień jest bardzo ekonomiczne w instalacji i użytkowaniu. W porównaniu z centralnym ogrzewaniem z kotłem gazowym maty grzewcze mają niemal same zalety. Nie trzeba wykonywać instalacji gazowej, nie płaci się miesięcznego abonamentu dostawcy paliwa, nie trzeba się martwić o działanie wentylacji w kotłowni, ani wznosić komina. Oczywiście nie trzeba też kupować kotła za co najmniej kilka tysięcy złotych, armatury, pomp, ani montować rur instalacji c.o. oraz grzejników, z których w przypadku awarii może wypłynąć woda zalewając pomieszczenie. Dodatkowym atutem ogrzewania wykorzystującego maty grzewcze na podczerwień jest aspekt estetyczny – prawidłowo zainstalowane maty są niewidoczne dla oka, dzięki czemu pomieszczenie sprawia wrażenie większego i jest o wiele bardziej ustawne. Dlatego też maty na podczerwień w sposób szczególny poleca się w niewielkich pomieszczeniach, tak przestrzeniach mieszkalnych, jak i użytkowych. To rozwiązanie z powodzeniem zastępuje tradycyjne ogrzewanie w domach jednorodzinnych, przestrzeniach biurowych, a także wielkopowierzchniowych halach produkcyjnych i magazynowych.

Ogrzewanie elektryczne bazujące na matach na podczerwień, podobnie jak ogrzewanie podłogowe elektryczne bardzo dobrze sprawdza się w nowoczesnym budownictwie. Najlepsze efekty przynosi tam, gdzie zastosowane materiały budowlane i izolacja zapewniają maksymalną szczelność, przy minimalnych stratach ciepła. Panele grzewcze mogą być również wykorzystywane jako dodatkowe źródło ciepła w pomieszczeniach. Są dyskretne i bardzo wydajne, a ich użytkowanie jest w 100% bezpieczne. 

Maty grzewcze na podczerwień – jak to działa?

Folię grzewczą na podczerwień układa się na podłodze lub przykleja do ścian bądź sufitu i łączy cienkimi przewodami z instalacją elektryczną. Zajmuje to o wiele mniej czasu niż montaż rur wodnego ogrzewania podłogowego czy ściennego. Grubość maty na podczerwień to zaledwie 0,4 mm, więc jej obecność nie ma wpływu na grubość przegrody budowlanej, a sam montaż nie wymaga wykuwania w ścianach otworów czy rowków, w których prowadzi się część orurowania tradycyjnej instalacji c.o. Folię na podłodze zakrywa się posadzką, na ścianach i suficie – płytami gipsowo-kartonowymi. Jest wtedy zupełnie niewidoczna. Płyty typu karton-gips doskonale oddają ciepło, dzięki czemu maty na podczerwień okazują się rozwiązaniem skutecznym i wydajnym, mimo niewidocznych punktów grzewczych. Warto przy tym pamiętać, że tradycyjne grzejniki działają punktowo, podczas gdy maty grzewcze działają powierzchniowo. To sprawia, że komfort cieplny w pomieszczeniu jest uzyskiwany znacznie szybciej niż w przypadku grzejników ściennych, niezależnie od źródła ich zasilania.

Ogrzewanie elektryczne, podobnie jak ogrzewanie podłogowe elektryczne to rodzaj ogrzewania powierzchniowego. Duży obszar grzewczy pozwala na uzyskanie optymalnej temperatury przy znacznym obniżeniu temperatury źródła ciepła w stosunku do grzejników ściennych. W praktyce panele grzewcze powstające po aplikacji maty grzewczej na podczerwień pozwalają na znaczące ograniczenie kosztów ogrzewania nieruchomości, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego komfortu w pomieszczeniach.

Bez rur i grzejników

Na ścianach nie mamy żadnych rur i grzejników występujących przy normalnym ogrzewaniu. Ogrzewanie matami na podczerwień powoduje równomierne rozgrzewanie podłogi, ścian lub sufitu, które emitują wtedy ciepło do pomieszczenia w postaci promieniowania podczerwonego – tak jak każde ogrzewanie płaszczyznowe (także wodne podłogowe). Promieniowanie podczerwone zapewnia nam komfort cieplny nawet przy stosunkowo niskiej temperaturze otaczającego nas powietrza. Dlatego w pomieszczeniu z ogrzewaniem płaszczyznowym jest nam wystarczająco ciepło przy wskazaniu termometru o dwa-trzy stopnie niższym niż w pomieszczeniu z ogrzewaniem konwekcyjnym (ze zwykłymi grzejnikami na ścianie). Wynikają z tego nawet kilkunastoprocentowe oszczędności energii, sprawiając, że maty grzewcze są jeszcze bardziej przyjazne dla domowego budżetu.

Maty na podczerwień, panele grzewcze i ogrzewanie elektryczne – Wielkopolska

Naszą siedzibą jest Wielkopolska. Tutaj oferujemy maty grzewcze wraz z instalacją. Współpracujemy w tym zakresie z klientami prywatnymi i biznesowymi. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu. Specjalizujemy się w kompleksowym wykonawstwie ogrzewania elektrycznego. Wykonujemy instalacje ogrzewania podłogowego i ściennego. Posiadamy również doświadczenie w realizacji projektów ogrzewania sufitowego. Nasze panele grzewcze znalazły zastosowanie w licznych nieruchomościach na terenie całej Wielkopolski.

Kontakt

Nasze dane kontaktowe

TOM-EL

Usługi Elektro-Teleinformatyczne

Adres

ul. Sportowa 30,
64-360 Zbąszyń,

Telefon

606 172 545