Ogrzewanie matami na podczerwień

Ogrzewanie matami grzewczymi na podczerwień jest bardzo ekonomiczne w instalacji i użytkowaniu. W porównaniu z centralnym ogrzewaniem z kotłem gazowym maty grzewcze mają niemal same zalety. Nie trzeba wykonywać instalacji gazowej, nie płaci się miesięcznego abonamentu dostawcy paliwa, nie trzeba się martwić o działanie wentylacji w kotłowni, ani wznosić komina. Oczywiście nie trzeba też kupować kotła za co najmniej kilka tysięcy złotych, armatury, pomp, ani montować rur instalacji c.o. oraz grzejników, z których w przypadku awarii może wypłynąć woda zalewając pomieszczenie. Dodatkowym atutem ogrzewania wykorzystującego maty grzewcze na podczerwień jest aspekt estetyczny – prawidłowo zainstalowane maty są niewidoczne dla oka, dzięki czemu pomieszczenie sprawia wrażenie większego i jest o wiele bardziej ustawne. Dlatego też maty na podczerwień w sposób szczególny poleca się w niewielkich pomieszczeniach, tak przestrzeniach mieszkalnych, jak i użytkowych. To rozwiązanie z powodzeniem zastępuje tradycyjne ogrzewanie w domach jednorodzinnych, przestrzeniach biurowych, a także wielkopowierzchniowych halach produkcyjnych i magazynowych.

Maty grzewcze na podczerwień – jak to działa?

Folię grzewczą na podczerwień układa się na podłodze lub przykleja do ścian bądź sufitu i łączy cienkimi przewodami z instalacją elektryczną. Zajmuje to o wiele mniej czasu niż montaż rur wodnego ogrzewania podłogowego czy ściennego. Grubość maty na podczerwień to zaledwie 0,4 mm, więc jej obecność nie ma wpływu na grubość przegrody budowlanej, a sam montaż nie wymaga wykuwania w ścianach otworów czy rowków, w których prowadzi się część orurowania tradycyjnej instalacji c.o. Folię na podłodze zakrywa się posadzką, na ścianach i suficie – płytami gipsowo-kartonowymi. Jest wtedy zupełnie niewidoczna. Płyty typu karton-gips doskonale oddają ciepło, dzięki czemu maty na podczerwień okazują się rozwiązaniem skutecznym i wydajnym, mimo niewidocznych punktów grzewczych. Warto przy tym pamiętać, że tradycyjne grzejniki działają punktowo, podczas gdy maty grzewcze działają powierzchniowo. To sprawia, że komfort cieplny w pomieszczeniu jest uzyskiwany znacznie szybciej niż w przypadku grzejników ściennych, niezależnie od źródła ich zasilania.

Bez rur i grzejników

Na ścianach nie mamy żadnych rur i grzejników występujących przy normalnym ogrzewaniu. Ogrzewanie matami na podczerwień powoduje równomierne rozgrzewanie podłogi, ścian lub sufitu, które emitują wtedy ciepło do pomieszczenia w postaci promieniowania podczerwonego – tak jak każde ogrzewanie płaszczyznowe (także wodne podłogowe). Promieniowanie podczerwone zapewnia nam komfort cieplny nawet przy stosunkowo niskiej temperaturze otaczającego nas powietrza. Dlatego w pomieszczeniu z ogrzewaniem płaszczyznowym jest nam wystarczająco ciepło przy wskazaniu termometru o dwa-trzy stopnie niższym niż w pomieszczeniu z ogrzewaniem konwekcyjnym (ze zwykłymi grzejnikami na ścianie). Wynikają z tego nawet kilkunastoprocentowe oszczędności energii, sprawiając, że maty grzewcze są jeszcze bardziej przyjazne dla domowego budżetu.

Maty na podczerwień – Wielkopolska

Naszą siedzibą jest Wielkopolska. Tutaj oferujemy maty grzewcze wraz z instalacją, współpracując w tym zakresie z klientami prywatnymi i biznesowymi. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu.

Kontakt

Nasze dane kontaktowe

TOM-EL

Usługi Elektro-Teleinformatyczne

Adres

ul. Sportowa 30,
64-360 Zbąszyń,

Telefon