Dom samowystarczalny

Budując taki dom, mamy na celu, aby wykorzystał on jak najmniej energii ze źródełko innych, niż odnawialne. Ma on być w większej części samowystarczalny energetycznie. Wiąże się to z większym wkładem inwestycyjnym podczas budowy, ale procentuje to prawie “zerowymi” kosztami utrzymania takiego domu w kolejnych latach użytkowania.
Nasłonecznienie w naszym kraju wynosu średnio około 1000 kWh/m2/rok. Przy pomocy fotoogniw wytwarzamy energię elektryczną, która możemy wykorzystać do ogrzewania wody, gromadzenia energii w akumulatorach oraz użytkować na własne potrzeby, a nadwyżkę oddawać do sieci energetycznej.
Wiąże się to z przygotowaniem odpowiednich projektów i dokumentacji oraz ich u swojego sprzedawce energii elektrycznej.

Mamy wtedy wymieniany licznik na 2-kierunkowy, tzn. taki, który liczy energię pobraną i oddaną. W przypadku mikroinstalacji mniejszej (do 40kW) obowiązuje uproszczony system podłączenia do sieci energetycznej.
Idealnym rozwiązaniem byłby dom, który sam produkowałby tyle energii, ile zużywa.

Dla czego warto

System, dzięki któremu dom stanie się samowystarczalny pod względem zaopatrzenia w energię, a system będzie całkowicie bezobsługowy. Dom wyposażony w instalację fotowoltaiczną, wytwarzającą z darmowej energii słonecznej energię elektryczną, oraz w ogrzewanie elektrycznymi foliami grzewczymi. Nadwyżka wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną energii była wystarczająca do tego, żeby pokryć koszt energii odebranej z sieci.

Rachunek wyniósł zero

Dom można uznać za samowystarczalny energetycznie. Instalacja fotowoltaiczna jest w pełni bezobsługowa, obecność folii grzewczych niemal niezauważalna, a w domu przez całą zimę było ciepło, nie brakowało też ciepłej wody do mycia.

Bilans energii

Bilans wynika z tego, że operator sieci ponosi koszty przesyłu i magazynowania energii – opłaty z tego tytułu nie są już pobierane od prosumenta (za ilość energii przez niego wprowadzonej i bilansującej się z nią odebranej).

Ogrzewanie

Działanie folii grzewczej powoduje równomierne rozgrzewanie podłogi, ścian lub sufitu, które emitują wtedy ciepło do pomieszczenia w postaci promieniowania podczerwonego – tak jak każde ogrzewanie płaszczyznowe (także wodne podłogowe).

Ciepła woda

Podgrzewana dzięki energii dostarczanej przez instalację fotowoltaiczną.

Sterowanie

Do kontrolowania działania ogrzewania elektrycznego wystarczają proste termostaty.

Kontakt

Nasze dane kontaktowe

TOM-EL

Usługi Elektro-Teleinformatyczne

Adres

ul. Sportowa 30,
64-360 Zbąszyń,

Telefon