W dobie rosnących cen paliw i energii inwestorzy poszukują innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą na zapewnienie komfortu cieplnego przy utrzymaniu kosztów ogrzewania nieruchomości na możliwie jak najniższym poziomie. Jednym z takich rozwiązań zdaje się być ogrzewanie na podczerwień. Systemy wykorzystujące maty na podczerwień oraz panele grzewcze stają się coraz bardziej popularne. Mimo to gros potencjalnych użytkowników tej formy ogrzewania wciąż obawia się, że może być ona szkodliwa dla zdrowia. Czy ogrzewanie na podczerwień jest rzeczywiście szkodliwe?

Szkodliwość promieniowania podczerwonego

Grzejniki na podczerwień, panele i maty grzewcze to nowoczesne rozwiązania z zakresu technologii ciepła. Ich podstawową zaletą jest możliwość poczucia ciepła w pomieszczeniu w bardzo krótkim czasie od uruchomienia źródła ciepła. Jak to możliwe? Dzieje się tak ponieważ panel grzewczy emituje promieniowanie podczerwone, które zapewnia przyjemne ciepło. Żeby je poczuć nie musimy więc czekać na to, aż ogrzeje się całe pomieszczenie, co ma miejsce w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych. Fale podczerwone docierają do wszystkich miejsc, zapewniając równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Co ciekawe, promieniowanie podczerwone nie ogrzewa powietrza, a osoby oraz rzeczy znajdujące się w danym wnętrzu. W praktyce, pozwala to cieszyć się optymalnym komfortem cieplnym bez generowania kosztów związanych z ogrzewaniem całych pomieszczeń. Nic więc dziwnego w tym, że ogrzewanie IR jest coraz częściej wykorzystywane w różnego typu obiektach wielkopowierzchniowych, których ogrzanie tradycyjnymi metodami jest bardzo kosztowne. Doskonale sprawdza się również w otwartych salonach.

Ale czy promieniowanie IR, które dociera do naszego organizmu nam nie zaszkodzi? Już samo określenie „promieniowanie” zbudza niekorzystne konotacje. Promieniowanie kojarzy się nam z czymś niebezpiecznym i szkodliwym. Tymczasem, promieniowanie IR nie jest szkodliwe dla zdrowia, a w wielu przypadkach wręcz korzystne z perspektyw użytkowników pomieszczeń. Ogrzewanie na podczerwień jest szczególnie polecane w przypadku alergików – grzejniki nie generują cyrkulacji powietrza, w związku z czym nie unoszą kurzu, pyłu czy innych alergenów prowadzących do napadu kaszlu i kataru. Z ogrzewania na podczerwień mogą więc bez obaw korzystać wszyscy – dorośli, dzieci i seniorzy. Jest ono bezpieczne w domach zamieszkiwanych przez czworonogi, jak również w obiektach użytkowych. Jego dodatkową zaletą jest możliwość zasilania paneli grzejnych energią elektryczną pochodzącą z alternatywnych źródeł. To sprawia, że panele i maty na podczerwień są powszechnie wykorzystywane w budownictwie zeroenergetycznym