Już na etapie projektowania domu musisz podjąć szereg ważnych decyzji, wśród nich tę o sposobie ogrzewania budynku. Do wyboru masz sporo opcji – tradycyjnych lub nowoczesnych. Zawsze jednak musisz dopasować je do swoich możliwości finansowych, oczekiwań oraz obowiązujących norm czy przepisów. Dlatego dzisiaj do porównania wybraliśmy nowoczesne i zyskujące na zaufaniu rozwiązania – ogrzewanie na podczerwień, grzejniki elektryczne energooszczędne oraz panele fotowoltaiczne.

Ogrzewanie na podczerwień – na czym polega, co daje?

Tzw. maty grzewcze cieszą się coraz większą popularnością. Wynika ona przede wszystkim z niezawodnego, stabilnego działania tego typu systemów grzewczych oraz ich ekonomiczności. Zarówno zakup, jak i montaż czy dalsza eksploatacja nie są zbyt mocno obciążające dla domowego budżetu. W zamian za to ogrzewanie na podczerwień oferuje sporo zalet:

  • nie wymagają robienia skomplikowanych instalacji jak do ogrzewania gazowego czy centralnego,
  • nie wymuszają planowania systemów wentylacyjnych ani budowy komina,
  • nie wymagają zasilania wodą, która w ogrzewaniu centralnym może wylać się i doprowadzić do zniszczeń,>
  • są ustawne – łatwo wkomponować je nawet w niewielkie wnętrze kotłowni,
  • są dyskretne, ciche i w pełni bezpieczne,
  • nie brudzą, są łatwe w utrzymaniu, niemal bezobsługowe.

Ten rodzaj ogrzewania nazywamy powierzchniowym. To oznacza, że ma on dość sporą powierzchnię, która nagrzewa się równomiernie i pozwala szybciej osiągnąć oraz dłużej utrzymać optymalną temperaturę względem tradycyjnych grzejników ściennych.

Jak działają grzejniki elektryczne energooszczędne?

Energooszczędne grzejniki elektryczne to kolejna z opcji, jaką warto rozważyć do nowoczesnego budownictwa. Odznaczają się dobrym stosunkiem ceny do jakości i oferują bardzo dobre parametry grzewcze. Co więcej, piece elektryczne uchodzą za bardzo ekologiczne. Korzystanie z nich nie wiąże się z emisją zanieczyszczeń do środowiska – wody, gruntu czy powietrza i nie przyczynia się do powstawania szkodliwego dla ludzi smogu. Jeżeli ten argument jest dla Ciebie jeszcze niewystarczający, to zapewne przekona Cię niemal bezobsługowość urządzeń z tej kategorii. Wiele z nich można kontrolować zdalnie, a ona same dopasowują cykl pracy do panujących warunków atmosferycznych, pory roku czy dnia.

A może panele fotowoltaiczne? Czy to się nadal opłaca?

Wreszcie panele fotowoltaiczne, które od kilku lat nieustannie cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów. Czy nadal warto je montować? Oczywiście, że tak, jednak to zadanie warto skonsultować i powierzyć fachowcom. Zajmą się oni najpierw audytem, a potem projektem całej instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika to większa jednorazowa inwestycja, którą trzeba ponieść z tytułu zakupu inwertera, paneli, zabezpieczeń przeciw napięciowych oraz systemu montażowego. Jednak potem, pobierasz i wykorzystujesz energię bezpłatną, która pochodzi ze słońca stanowiącego jej niewyczerpalne, naturalne źródło.

Porównaj różne opcje i wybierz tę, która jest dla Ciebie najbardziej opłacalna.