Z czasem wystawione na oddziaływanie czynników atmosferycznych, kurz, opadające liście oraz odchody ptasie i zanieczyszczenia cywilizacyjne panele fotowoltaiczne tracą pierwotną sprawność, w wyniku czego generują coraz mniej energii elektrycznej. Aby tego uniknąć zaleca się regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych to jedna z usług serwisowych oferowanych przez szereg firm specjalizujących się w projektowaniu, montażu i naprawach fotowoltaiki. Panele fotowoltaiczne możemy również wyczyścić we własnym zakresie. Jak zrobić to poprawnie?

Czy samodzielne czyszczenie paneli na dachu jest bezpieczne?

Jeśli twoja instalacja nie jest położona w miejscu ciężko dostępnym regularne czyszczenie paneli możesz wykonać samodzielnie. Przed wejściem na dach warto zapoznać się z zasadami BHP oraz instrukcją czyszczenia fotowoltaiki. Ważne podczas czyszczenia paneli jest zastosowanie odpowiednich środków czyszczących, które skutecznie usuną zanieczyszczenia z modułów PV, jednocześnie ich nie uszkadzając.

Standardowo firmy zajmujące się fotowoltaiką nie zalecają samodzielnego czyszczenia paneli. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż większość użytkowników nie przywiązuje szczególnej wagi ani do osprzętu, ani do wyboru środków czyszczących. Na szczęście nie musisz być jednym z nich. W poniższym artykule przedstawimy profesjonalne środki czyszczące rekomendowane do regularnego usuwania zanieczyszczeń z powierzchni paneli PV.

Środki czyszczące do PV

Zły dobór środków chemicznych może uszkodzić panele fotowoltaiczne, dlatego ich doboru nie należy pozostawiać przypadkowi. Moduły PV należy myć wodą destylowaną oraz miękką gąbką, która nie powoduje zarysowań. Jeśli proces ten powtarzasz regularnie do czyszczenia nie będziesz potrzebował agresywnej chemii czyszczącej, ani mydła. W przypadku znacznego zanieczyszczenia instalacji poleca się stosowanie niewielkiej ilości płynu do mycia szyb wymieszanego z octem winnym. Do czyszczenia modułów nie należy używać myjki ciśnieniowej.