System grzewczy składa się z wielu elementów, dlatego planując go musisz dopasować do siebie różne moduły i podzespoły. Chodzi przede wszystkim o to, aby były ze sobą kompatybilne, a po połączeniu pracowały płynnie, stabilnie oraz bezpiecznie. Jeżeli zatem wybierasz elektryczne ogrzewanie podłogowe, zastanów się, jakie panele będą do niego najbardziej odpowiednie. Podpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Zagrożenia posadzek przy ogrzewaniu podłogowym

Ogrzewanie podłogowe elektryczne lub zasilane piecem gazowym to system niezwykle wydajny, bezpieczny i z tego też powodu zyskujący na uznaniu. Dzisiaj to zdecydowanie najpopularniejszy sposób rozprowadzania ciepła w domach, ale nie tylko. Jednak w każdym miejscu, w którym planujemy wykonanie tzw. podłogówki musimy jeszcze wziąć pod uwagę rodzaj nawierzchni, jaka zostanie na niej ułożona. Panele, deski, płytki ceramiczne? Opcji jest wiele, ale nie każda będzie odpowiednia. Jeżeli decydujesz się na panele, musisz zwrócić uwagę na ich parametry oraz oznakowanie producenta.

Najważniejsze parametry paneli na ogrzewanie podłogowe

Dzisiaj pytanie brzmi, jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe, aby te nie niszczały pod wpływem ciepła, nie kurczyły się, nie pękały i nie skrzypiały. Do tego, musimy postawić na rozwiązanie, które zapewni równomierne i wydajne rozprowadzanie ciepła. Idealnie, jeśli jeszcze po wyłączeniu pieca, nagrzane panele będą utrzymywały temperaturę, zapewniając nam komfort chodzenia po posadzce nawet bosymi stopami.

Żeby inwestycja była udana i wieloletnia, powinna wiązać się z zakupem dobrych paneli. Dobrych, czyli takich, które mają konkretne parametry techniczne:

  • Grubość – w przypadku paneli na podłogówkę zalecana grubość to 8-9 mm. Jest ona optymalna, aby przewodzić ciepło, a zarazem nie powodować zaginania się powierzchni czy jej odkształcania. Grubsze panele w tej sytuacji nie zdadzą egzaminu – zatrzymają sporo energii, prowadząc do strat ciepła. Grzanie będzie mało wydajne. Świetną opcją są za to cienkie panele winylowe – mają tylko około 5 mm, ale są na tyle twarde, że sprawdzą się nawet w intensywniej użytkowanych pomieszczeniach.
  • Współczynnik R – to on informuje o oporze ciepła paneli. Optymalna wartość powinna wynosić w granicy 0,15 m2 K/W (system tradycyjny) lub 0,1 m2 K/W (system z chłodzeniem pasywnym).
  • Klasa ścieralności – istotna zawsze, nie tylko przy ogrzewaniu podłogowym. Określana cyframi – pierwsza cyfra oznacza pomieszczenie, w jakim można zamontować dane panele (mieszkalne lub użytkowe), a druga oznacza intensywność użytkowania podłogi w skali od 1 (niska) do 3 (wysoka). W przypadku ogrzewania podłogowego najlepiej sprawdzą się panele o klasie użyteczności 31 lub 32 i w klasie ścieralności AC3 lub AC4.

Bez względu na to, czy wybierasz panele fotowoltaiczne czy inwestujesz w innych rodzaj ogrzewania, możesz zdecydować się na panele na podłogówkę. Jednak ten rodzaj nawierzchni musi spełniać konkretne standardy, tj. mieć optymalny opór cieplny, klasę ścieralności i grubość zapewniające komfortową eksploatację przez długi czas.

Jak działają grzejniki elektryczne energooszczędne?

Energooszczędne grzejniki elektryczne to kolejna z opcji, jaką warto rozważyć do nowoczesnego budownictwa. Odznaczają się dobrym stosunkiem ceny do jakości i oferują bardzo dobre parametry grzewcze. Co więcej, piece elektryczne uchodzą za bardzo ekologiczne. Korzystanie z nich nie wiąże się z emisją zanieczyszczeń do środowiska – wody, gruntu czy powietrza i nie przyczynia się do powstawania szkodliwego dla ludzi smogu. Jeżeli ten argument jest dla Ciebie jeszcze niewystarczający, to zapewne przekona Cię niemal bezobsługowość urządzeń z tej kategorii. Wiele z nich można kontrolować zdalnie, a ona same dopasowują cykl pracy do panujących warunków atmosferycznych, pory roku czy dnia.

A może panele fotowoltaiczne? Czy to się nadal opłaca?

Wreszcie panele fotowoltaiczne, które od kilku lat nieustannie cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów. Czy nadal warto je montować? Oczywiście, że tak, jednak to zadanie warto skonsultować i powierzyć fachowcom. Zajmą się oni najpierw audytem, a potem projektem całej instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika to większa jednorazowa inwestycja, którą trzeba ponieść z tytułu zakupu inwertera, paneli, zabezpieczeń przeciw napięciowych oraz systemu montażowego. Jednak potem, pobierasz i wykorzystujesz energię bezpłatną, która pochodzi ze słońca stanowiącego jej niewyczerpalne, naturalne źródło.

Porównaj różne opcje i wybierz tę, która jest dla Ciebie najbardziej opłacalna.