W ostatnich latach panele fotowoltaiczne zyskały sobie ogromną popularność. Osoby, które zdecydowały się na zainstalowanie fotowoltaiki cenią sobie to alternatywne źródło energii głównie za jego ekologiczność oraz niskie koszty eksploatacji. Warto mieć świadomość, że na rynku dostępne są różne rodzaje paneli fotowoltaicznych. Poznanie wad i zalet każdego z rozwiązań pozwala na wybór najlepszej opcji oraz uniknięcie różnych błędów zdarzających się często przy ich montowaniu.

Typy paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne klasyfikuje się w oparciu o kryterium rodzajów krzemu wykorzystanego do produkcji ogniw fotowoltaicznych. W ten sposób wyodrębnia się kolejno:
• panele polikrystaliczne;
• panele monokrystaliczne;
• panele cienkowarstwowe.

Zanim podejmiesz decyzję o zainstalowaniu któregokolwiek z wymienionych modeli, musisz najpierw poznać zarówno mocne, jak i słabe strony poszczególnych rozwiązań.

Panele polikrystaliczne składają się z modułów, w skład których wchodzi wiele kryształków krzemu. Ich sprawność oscyluje na poziomie od 13 do 19,5%. Wyróżnia je możliwość wieloletniego użytkowania. Dopiero po upływie około 30 lat od momentu rozpoczęcia eksploatacji tracą one 20% mocy. Działają one bardzo sprawnie, trzeba mieć jednak świadomość, że na skuteczność ich działania wpływa zacienienie. To oznacza, że w deszczowe dni panele polikrystaliczne nie pobierają promieni słonecznych. W tym czasie zatem energia elektryczna nie jest wytwarzana. Mimo to panele te cieszą się ogromną popularnością. Najczęściej można je spotkać przy prywatnych posesjach. Niekiedy na ich zainstalowanie decydują się także właściciele firm.

Panele monokrystaliczne zbudowane są z modułów złożonych z pojedynczych kryształów krzemu. To urządzenia, których sprawność działania szacuje się nawet na 25%. Efektywnie przetwarzają one energię słoneczną w elektryczną. Monokryształy mają bardzo długą żywotność. Po około 30 latach od zainstalowania tracą 1/5 swojej mocy. Niestety, są one droższe od polikryształów. Także w tym przypadku zacienienie instalacji powoduje obniżenie sprawności jej działania.

Panele cienkowarstwowe są wybierane przez klientów głównie ze względu na niską cenę oraz relatywnie wysoką odporność na zacienienie. Nie są one też podatne na działanie wysokich temperatur, stąd też ich użytkownicy nie odczuwają spadku poziomu sprawności działania urządzeń w miesiącach letnich. Niestety, sprawność ich działania jest też niższa (ok. 11%). Za ich wadę uznaje się też krótką żywotność oraz konieczność dokupienia kosztownego inwertera transformatorowego